Forum budowlane - SpytajFachowca.pl Zadaj pytanie
 
 
Kategorie pytań
 
 
 
Ranking fachowców
 
 
Zaloguj się    Zarejestruj
        Zadaj pytanie na forum budowlanym
 
 
 
 

Czy warto inwestować w odkurzacz centralny?

Czy warto inwestować w instalację odkurzacza centralnego w domku jednorodzinnym?
tagi: odkurzacz centralny
dodane 4237 dni temu   |   przez: AnetaW
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Odpowiedzi na pytanie (10):

 
Odpowiedz na pytanie
 
Zaloguj się, by dodać odpowiedź na pytanie. W tym celu skorzystaj z adresu e-mail oraz hasła podanego przy rejestracji.

Adres e-mail
Hasło
 
przypomnij hasło » zarejestruj się »

+ -
5 1
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Polecam zweryfikować wszystkie za i przeciw stojące za odkurzaczem centralnym i na tej podstawie rozważyć bądź nie zakup i montaż takiego systemu.

Zalety:
- brak cyrkulacji zużytego powietrza prze co kurz i roztocza usuwane są z pomieszczeń skuteczniej niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych
- brak hałasu, ponieważ silnik umieszczony jest najczęściej w garażu, piwnicy lub innym odseparowanym pomieszczeniu gospodarczym
- najczęściej większe niż w przypadku zwykłych odkurzaczy silniki wytwarzające większą siłę ssącą, co przekłada się na dokładniejsze sprzątanie powierzchni
- szczelina przypodłogowa odkurzacza centralnego tzw. szufelka jest szczególnie przydatna w kuchni i jadalni do szybkiego usuwania kruszyn i paprochów
- brak konieczności ciągnięcia odkurzacza i podłączania go do gniazdek w kolejnych pomieszczeniach
- duży pojemnik na śmieci pozwalający na rzadsze opróżnianie
- łatwe odkurzanie schodów i małych pomieszczeń bez konieczności ciągnięcia i przenoszenia odkurzacza
- instalacja odkurzacza centralnego może przełożyć się na wzrost wartości nieruchomości

Wady:
- konieczność wykonania instalacji (kucie ścian)
- cena - wysoki koszt inwestycji związany z koniecznością montażu całego systemu
- długi wąż uciążliwy w rozwijaniu i chowaniu, który i tak trzeba ze sobą nosić o który ze względu na swoje gabaryty może przeszkadzać w trakcie odkurzania
- potencjalnie większy koszt naprawy systemu w przypadku awarii
- konieczność zapewnienia dodatkowego miejsca na agregat (w piwnicy, garażu, czy pomieszczeniu gospodarczym)
- ze względu na konieczność przygotowania instalacji z orurowaniem, rozwiązanie niewykorzystywane w blokach

Do tego dochodzą dyskusyjne kwestie związane zastosowaniem takiego systemu w domkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, w przypadku których rzekomo ma pojawiać się zjawisko cofania powietrza w kanałach wentylacyjnych, które w konsekwencji może prowadzić do zawilgoceń i zagrzybień. Równie dyskusyjna jest kwestia gromadzenia się w kanałach odkurzacza centralnego bakterii i grzybów. Trudno mi jednak ocenić, czy obawy te mają przełożenie w rzeczywistości. Warto odnieść je do odkurzaczy tradycyjnych, w których mogą pojawiać się podobne problemy.
dodane 4233 dni temu   |   przez: PanWaldek
 
+ -
4 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
W kwestii zdrowia, to faktycznie odkurzacze centralne budzą kontrowersje, ponieważ silny agregat ssący z wylotem powietrza na zewnątrz budynku może powodować cofanie powietrza w kanałach wentylacji grawitacyjnej. W konsekwencji może dojść do cofania się do pomieszczeń powietrya zagrzybionego, czy wilgotnego. Polskie Normy (PN) mówią o tym, że w budynkach z wentylacją grawitacyjną nie można montować elementów wentylacji mechanicznej a za taki niewątpliwie należy uznać odkurzacz centralny, który wbrew grawitacyjnemu obiegowi powietrza w pomieszczeniach, "na siłę" wysysa powietrze na zewnątrz budynku. Pytanie jedynie, czy rzeczywiście odkurzanie takim sprzętem raz w tygodniu przez godzinę, czy dwie może realnie przyczynić się do zagrzybienia, czy zawilgotnienia powietrza w stopniu szkodliwym dla człowieka, czy pomieszczenia?
dodane 4233 dni temu   |   przez: Angie
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Nigdy bym nie zamontowała odkurzacza centralnego. Moje motto życiowe brzmi "jak najmniej komplikacji". Wolę odkurzacze kolumnowe. Teraz produkują je tak że są leciutkie, dzięki temu sprzątanie staje się łatwe i przyjemne. Gdy mamy alergików w domu warto kupić odkurzacz Sebo. Nie ma wyrzutu powietrza, nie musimy więc wdychać wciąganego przez odkurzacz brudu.
dodane 3932 dni temu   |   przez: adusia_b
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Pewnie, że warto! Ja już jakiś czas mam odkurzacz marki Columbiavac i jestem zachwycony! Nie dość, że jest niedrogi to jeszcze śmiga chyba najlepiej wśród odkurzaczy znanych marek, które mają moi znajomi (zgodna opinia znajomych). Wygoda, czyste powietrze, dużo większa efektywność sprzątania w porównaniu ze zwykłym odkurzaczem to główne zalety takiej instalacji. Po za tym znacznie skoczyła wartość samej nieruchomości, mówią, że podobno więcej niż wynosi koszt instalacji i odkurzacza. Polecam!
dodane 4078 dni temu   |   przez: szymon777
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
To czy warto inwestować w coś takiego to zależy od wielu czynników. Po pierwsze jak często się sprząta, bo jeśli rzadko, to raczej nie ma potrzeby instalowania odkurzacza centralnego, ale jeśli często (są ludzie, którzy odkurzają nawet kilka razy w tygodniu !!!), to wtedy faktycznie może się opłaca. Poza tym, fajnie mieć centralny odkurzacz i nie latać z odkurzaczem, który ciągle się przewraca (a jak leży na brzuchu to nie ciągnie i źle się odkurza) i nie przepinać ciągle kabla - bo w domu są duże przestrzenie i na pewno kabel w 1 kontakcie nie starczy na cały dom. Z drugiej strony to tak dziwnie jak w każdym pomieszczeniu w ścianie czai się podstępny odkurzacz centralny gotowy w kilka sekund do odkurzania. Ogólnie rzecz biorąc, jak ktoś jest brudasem i nie sprząta, to wtedy nie potrzebuje żadnego odkurzacza. A dla czystolubnych jak najbardziej.
dodane 4229 dni temu   |   przez: Magdalena
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Osobiście posiadam taki odkurzacz w domu i musze przyznać, że jest to wygodne rozwiązanie, chociaż cena wykonania takiego bajeru jest faktycznie wysoka. Nie wydaje mi się, żeby cofało mi się powietrze w kanale wentylacji, ale nie dam sobie uciąć głowy. Gdybym jednak teraz budował dom, to bym zrezygnował z instalowania takie odkurzacza.
dodane 4229 dni temu   |   przez: Rysiek
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
A ja jestem jak najbardziej za odkurzaczem centralnym, ma praktycznie same zalety, a te wady to sa wyssane z palca.
dodane 4229 dni temu   |   przez: Stanisław
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Rozkuwanie całego domu żeby zainstalować instalacje to rzeczywiście duży minus i gdyby miał to robić w już wybudowanym dużym domu to raczej na pewno bym się na to nie zdecydował. Jednak na odkurzacz centralne zdecydowałem się na etapie budowania domu (dzięki firmie http://odkurzacze-centralne.org/), wiec nie sprawiło to takiego problemu.
dodane 2682 dni temu   |   przez: Robert33
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Wygoda w użytkowaniu centralnego odkurzacza wynika z braku urządzenia, którego musimy przenosić przy codziennych porządkach. (Jednostka centralna umieszczana jest zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, kotłowni czy garderobie. Istnieje także możliwość doboru jednostki centralnej, którą można zamontować na balkonie.)
Umiejscowiony w ten sposób odkurzacz odizolowany jest od części mieszkalnej co daje nam nie tylko wygodę sprzątania ale także komfort - bo nie słychać pracy silnika.
dodane 3256 dni temu   |   przez: retyrety
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Moim zdaniem, jak najbardziej warto zainwestować w odkurzacz centralny, bo to duża wygoda i przede wszystkim łatwość użytkowania, i co najważniejsze- jest cicho! :) Polecam firmę Elgrin, Dodatkowo można nabyć kupon rabatowy na ich produkty. Kupony zamieścili na www.rabaty.pl
dodane 3112 dni temu   |   przez: panikaśka
 
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Pytania podobne

 
 
 
Zobacz też ogłoszenia parkiety i podłogi na serwisie ogłoszeniowym Budowlanki.pl
 
 
 
Szczgóły pytania zadanego przez użytkownika AnetaW w kategorii Instalacje wewnętrzne na serwisie SpytajFachowca.pl. Zobacz treść pytania, odpowiedzi i opinie użytkowników na temat tego Czy warto inwestować w odkurzacz centralny?, weź udział w dyskusji. Możesz też zadać własne pytanie, zapytać o opinie lub poszukać pozostałych pytań w kategorii Instalacje wewnętrzne lub innej na forum budowlanym SpytajFachowca.pl.
SpytajFachowca.pl to forum budowlane, w którym możesz zadawać pytania dotyczące wszelkich spraw związanych z budową domu lub remontami. System reklamy Test Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleŸć interesujące Cię tematy.
 


 
Polityka prywatnosci   |   Polityka cookies   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Partnerzy Kanał RSS dla SpytajFachowca.pl   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Twitterze   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Blip.pl
Copyright 2010-2023 © SpytajFachowca.pl
Zobacz też inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć reklamy w internecie