Forum budowlane - SpytajFachowca.pl Zadaj pytanie
 
 
Kategorie pytań
 
 
 
Ranking fachowców
 
 
Zaloguj się    Zarejestruj
        Zadaj pytanie na forum budowlanym
 
 
 
 

Jak samemu ułożyć kostkę brukową?

Na co należy zwracać uwagę?
tagi: kostka brukowa, układanie kostki brukowej
dodane 4513 dni temu   |   przez: Romek
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Odpowiedzi na pytanie (11):

 
Odpowiedz na pytanie
 
Zaloguj się, by dodać odpowiedź na pytanie. W tym celu skorzystaj z adresu e-mail oraz hasła podanego przy rejestracji.

Adres e-mail
Hasło
 
przypomnij hasło » zarejestruj się »

+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Na kanale Pozbruk Youtube masz poradnik jak ułożyć kostkę krok po kroku. Myślę, że będzie przydatny :)
dodane 2350 dni temu   |   przez: Amadeuszz32
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Jak najbardziej z instruktażem od Pozbruk dasz sobie radę. Ja z tymi poradami zrobiłem cały podjazd w domu z przyjacielem. Od roku trzyma sie bardzo dobrze i nie ma jakiś "fal" więc wychodzi ze dobrze doradzili.
dodane 2341 dni temu   |   przez: Wieslaww11
 
+ -
3 2
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Pierwszym etapem jest oczywiście wytyczenie drogi kołkami i sznurkiem. Po tym jak będziesz widział kształt przyszłego podjazdu możesz przystąpić do wykonania koryta.

Głębokość zdejmowanej ziemi zależy od wymaganej głębokości podbudowy. Generalnie im bardziej wilgotna ziemia i większe planowane obciążenie, tym podbudowa musi być szersza (15-30 cm).

Gdy wykopiesz koryto, kolejnym etapem jest niwelacja terenu. Ważne jest, żeby zapewnić spadek około 3 stopni, aby na drodze nie tworzyły się kałuże i o ten spadek trzeba zadbać już w tym etapie, aby podbudowa miała wszędzie taką samą grubość.

Po niwelacji terenu możemy przystąpić do tworzenia podbudowy. Do tego celu stosujemy kruszywo lub tłuczeń. Który zagęszczamy ubijarką. Jeżeli warstwa podbudowy jest grubsza niż 10-15 cm, wtedy kruszywo należy ubijać warstwami.

Następnie kładziemy posypkę (piasek o frakcji 2mm) na grubości 3-5 cm. Piasku nie ubijamy.

Po tym możemy przystąpić do układania kostki brukowej, pamiętając o zachowaniu spadku oraz odstępów 3-5 milimetrowych między kostkami, w które później wejdzie piasek.

Następnie posypujemy kostkę drobnym piaskiem płukanym (poniżej 2 mm) i ubijamy, aby osiadła.
dodane 4512 dni temu   |   przez: BuDa
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Masz wszystko bardzo dobrze pokazane i wytłumaczone na kanale Pozbruk wystarczy tylko uważnie posłuchać.
dodane 2311 dni temu   |   przez: Amadeuszz32
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Jak dobrać grubość i wielkość kostki brukowej

Zanim przystąpimy do wprowadzenia w życie planu zakupu kostki brukowej, powinniśmy się zastanowić nad odpowiednim dobraniem jej grubości, uzależniając to od obciążenia, na jakie będzie ona narażona.
Jej grubość powinna być dobrana z uwzględnieniem natężenia przewidywanego ruchu. W przypadku, jeśli będzie to ruch pieszy, jak np. alejki spacerowe, można zastosować kostkę o grubości 4-6 cm. Natomiast na podjeździe lub wjeździe do garażu lepiej zastosować kostkę nieco grubszą, min 6 cm. W przypadku ruchu samochodów ciężarowych, przyda się jeszcze grubsza kostka - min 8 cm.
Tak więc wybór wielkości kostki uzależniony jest nie tylko od estetyki lecz także od praktycznych względów, jak zastosowanie. Do ułożenia wąskiej alejki z pewnością lepsza będzie drobna kostka brukowa z prostym wzorem, pomoże to uniknąć jej docinania i niepotrzebnego marnowania materiału.

http://www.awbud.pl
dodane 4426 dni temu   |   przez: marezko
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
samodzielnie ułożyć kostkę? Przecież to tak jakby ktoś chciał sam zbudować dom - porażka jakaś... Od tego są fachowcy żeby pewne rzeczy im zlecać - przecież to trzeba odpowiednią podbudowę zrobić mieć specjalistyczny sprzęt zagęszczarki itd nożyce czy jak to się nazywa do przycinania kostki - mnie cały ogród robiła firma Novum Katowice i jestem zadowolony - pamiętajcie że najważniejszy jest projekt - chciałem iść po najmniejszej linii oporo i zgłosiłem się do firmy brukarskiej że chcę ładną kostkę, zieleń itd to owszej gościu mi coś narysował powiedział że to będzie tak i tak wyglądało, zgodziłem się, oni położyli i nie dość że zabrakło materiału bo niedoszacowali ilości a potem było trudno dokupić żeby to było to samo ten sam odcień itd to jeszcze na ich rysunku pokazane było inaczej a oni mi wykonali że się tak wyrażę prościej. Później dopiero poszedłem po rozum do głowy zgłosiłem się do Novum (tutaj ich stronka jakby ktoś chciał www.novum.info.pl), projektantka przyjechała czy ktoś tam popatrzyła i trzeba było ratować co się da - teraz jest OK już ale ile zdrowia i nerwów straciłem to historia - także projekt do podstawa - to jest tak jakby budować dom bez projektu - ogród to przedłużenie wnętrza domu wszystko musi być ładne spójne i na litość skoro wydajecie kilkadziesiąt tysięcy dajcie to profesjonaliście który się na tym zna. Wiem z własnego doświadczenia
dodane 4168 dni temu   |   przez: jacek2703
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Ciężko to opisać na sucho. Najlepiej jak zobaczysz jak to robią na filmiku instruktażowym. Wiele pomocnych materiałów na swoim kanale Youtube ma Pozbruk. Obejrzyj i bd wiedział jak to zrobić :)
dodane 2411 dni temu   |   przez: Amadeuszz32
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Jest tez własnie coś takiego jak filmiki instruktarzowe przygotowane przez najlepszych. Pozbruk umieścił takie na swoim kanale na youtubie. Na pewno warto się wzorować
dodane 2406 dni temu   |   przez: Wojtano43
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Poradniki od Pozbruk pozwolą ci na pewno na odpowiednie przygotowanie podłoża do ułożenia kostki także próbuj
dodane 2068 dni temu   |   przez: Amadeuszz32
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
samemu układać kostkę bez doświadczenia jest bardzo ciężko i może to kiepsko wyjść dlatego lepiej wynająć fachowców.
dodane 3104 dni temu   |   przez: michal30
 
+ -
1 1
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Największym problemem podczas układania kostki jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przypomnij sobie ile razy widziałeś pozapadane podłoże właśnie z kostki brukowej? Nie chcę zniechęcać, ale jeżeli nie miałeś styczności z tematem kładzenia kostki, spróbuj zacząć od miejsca, gdzie w razie niepowodzenia, nie będzie dla Ciebie problematyczne, a najlepiej skorzystaj z pomocy fachowców. Polecam skorzystanie z doświadczenia kostkarzy, przyjrzenia się, jak robią to profesjonaliści, a później dopiero próba działania na własną rękę.
dodane 4512 dni temu   |   przez: Radzik
 
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Pytania podobne

 
 
 
Zobacz też ogłoszenia brukarstwo, układanie kostki brukowej na serwisie ogłoszeniowym Budowlanki.pl
 
 
 
Szczgóły pytania zadanego przez użytkownika Romek w kategorii Ogród na serwisie SpytajFachowca.pl. Zobacz treść pytania, odpowiedzi i opinie użytkowników na temat tego Jak samemu ułożyć kostkę brukową?, weź udział w dyskusji. Możesz też zadać własne pytanie, zapytać o opinie lub poszukać pozostałych pytań w kategorii Ogród lub innej na forum budowlanym SpytajFachowca.pl.
SpytajFachowca.pl to forum budowlane, w którym możesz zadawać pytania dotyczące wszelkich spraw związanych z budową domu lub remontami. System reklamy Test Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleŸć interesujące Cię tematy.
 


 
Polityka prywatnosci   |   Polityka cookies   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Partnerzy Kanał RSS dla SpytajFachowca.pl   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Twitterze   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Blip.pl
Copyright 2010-2023 © SpytajFachowca.pl
Zobacz też inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć reklamy w internecie