Forum budowlane - SpytajFachowca.pl Zadaj pytanie
 
 
Kategorie pytań
 
 
 
Ranking fachowców
 
 
Zaloguj się    Zarejestruj
        Zadaj pytanie na forum budowlanym
 
 
 
 

Czy żarówki LED się opłacają?

tagi: żarówki led, lampy led
dodane 3752 dni temu   |   przez: Bartek G
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Odpowiedzi na pytanie (6):

 
Odpowiedz na pytanie
 
Zaloguj się, by dodać odpowiedź na pytanie. W tym celu skorzystaj z adresu e-mail oraz hasła podanego przy rejestracji.

Adres e-mail
Hasło
 
przypomnij hasło » zarejestruj się »

+ -
2 1
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Tak, lampa LED o mocy 3,5W daje tyle światła co zwykła żarówka o mocy 60W, więc powoduje kilkunastokrotnie mniejsze zużycie energii (oszczędność 200-300 zł w skali 5 lat na jednej żarówce).

Niestety, lampy LED mają tą wadę, że świecą punktowo. O ile nie skierujemy światła na sufit czy ścianę, to nie otrzymamy światła rozproszonego. Poza tym, lampy LED nie są tak mocne jak inne źródła światła. Na razie chyba nie ma mocniejszych lamp niż 3,5 W.

Zobacz też porównanie żarówek energooszczędnych »
dodane 3751 dni temu   |   przez: Magister Tomas
 
+ -
2 1
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Panie Magister Tomas,

Nieprawdą jest co Pan pisze, są diody, które mają nawet moc 100W (np. te stosowane w naświetlaczach.) Żarówka która jest na Pana blogu (popularna DIP) nie zastąpi nawet żarówki 25W. Są diody które dają rozproszone światło. Np. diody SMD. Ostatnio nawet jakaś firma wypuściła żarówkę typu JDR (zamiennik halogenu) w której zastosowano diodę wielozłączową typu COB.

Panie Krisxm,

gorszych bzdur niż te na Waszej stronie dawno już nie czytałem.
1) poprawcie jednostki w tej kalkulacji bo to obciach dawać coś takiego na własnej stronie. mylicie waty z kW. Jednostki miary się kłaniają. Kilo to 1000. Nie mówiąc już o tym ze macie problemy z podstawowymi działaniami matematycznymi jak dodawanie i mnożenie. Bierzecie się za optoelektronikę a macie braki ze szkoły podstawowej.
2) Nie można porównywać oprawy sodowej 75W do Waszej lampki, która w najlepszym wypadku daje jakieś 2000lm, podczas gdy oprawa sodowa 75W daje 3x wyższy strumień swietlny czyli ok 6000lm.
3) Piszecie coś o Ra, ale sami nie wiecie co to jest. Prawda jest taka że tego typu lampy mają bardzo niski współczynnik odddawania barw.
4) " wysoka jasność o szerokim kącie widzenia" zdanie kompletnie bez sensu.
Nie chce mi się dalej wyliczać , macie w ofercie tylko jedną lampę ale takiego popisu niekompetencji i nieznajomości produktu dawno już nie widziałem. Współczuje temu kto skusi sie na współpracę z Waszą firmą.
dodane 3737 dni temu   |   przez: ANDRZEJ1976
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
WItam w chwili obecnej ustosnukuje się do części Pana opini, po pierwsze proszę nie uprawiać czarnego PR dla konkurencji.

1. Kalkulacja jest prawidłowa. To Pan się wróci do szkoły ale raczej nauki czytania ze zrozumieniem.
2. Nie porównujemy oprawy tylko źródła światła, proszę czytać ze zrozumieniem.
3. RA jest podane w zakładce terminologia i służy do wyjaśnienia pojęć związanych z tematyką oświetlenia, nie jest podane o lampach LED, znowu brak czytania ze zrozumieniem.
4. Zdanie wysoka jasność o szerokim kącie świecenia jest dla ludzi czy też powinno się podawać konkretny kąt świecenia licząc , że strony odwiedzają tylko fachowcy ?

Reasumując troszkę się Pan zagalopował, a co do klientów, obecni są zadowoleni i nie mieliśmy do tej pory reklamacji.

Pozdrowienia dla konkurencyjnej firmy.
dodane 3734 dni temu   |   przez: krisxm
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Panie Andrzej 1976 , odnosząc się merytorycznie do Pana odpowiedzi, odp. ze strony producenta na Pańska nie do końca słuszne uwagi.

Szanowny Panie,

W nawiązaniu do Pańskich krytyk odniosę się poniżej.
Istotnie wystąpił błąd w jednostkach miary, obliczenia zaś zostały wykonane poprawnie.

„ Nie można porównywać oprawy sodowej 75W do Waszej lampki, która w najlepszym wypadku daje jakieś 2000lm, podczas gdy oprawa sodowa 75W daje 3x wyższy strumień świetlny czyli ok 6000lm.”
- przy produkcji tej oprawy zostały zastosowane diody firmy Edison- opto z serii Edixeon S series o mocy 1W, sprawności do 110lm/W, co w ogólnym przeliczeniu daje ok3300 lm.
Do tej pory (2010r) w Polsce były stosowane żarówki sodowe o niskiej wydajności 60-65lm/W, co oczywiście daje wyższy wskaźnik dla żarówki sodowej o ok. 1500 lm w porównaniu do naszej oprawy.

„3) Piszecie coś o Ra, ale sami nie wiecie co to jest. Prawda jest taka że tego typu lampy mają bardzo niski współczynnik oddawania barw.”
- W tej kwestii całkowicie nie mogę się z Panem zgodzić. Jak już wyżej wspomniałem do tej pory (2010r) były stosowane żarówki sodowe o bardzo niskim czynniku oddawania barw RA‹60, czy jak kto woli CRI. Diody zastosowane w naszej oprawie charakteryzują się CRI›70.
Od roku 2012 zapewne jak Pan wie UE nałożyła na większość krajów członkowskich dyrektywy, które określają minimalne wartości znamionowe dla wysokoprężnych lamp sodowych, które będą wprowadzane etapowo, więc do zakończenia wymiany wszystkich kwalifikujących się do tego opraw lampy diodowe (w zależności od diody) będą dobrą alternatywą dla lamp sodowych. Zgodzi się Pan ze mną, że koszt eksploatacji takiej lampy jest o wiele niższy od lamp wysokoprężnych. Wracając również do czynnika oddawania barw. Światło jest o wiele bardziej komfortowe zależy też od doboru temperatury
dodane 3734 dni temu   |   przez: krisxm
 
+ -
1 0
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Szanowny Panie KRISXM, rozbawił mnie Pan ogromnie swoją wypowiedzią. Nie ma Pan pojęcia o LED, a nadal Pan brnie w swoich wypowiedziach do nikąd. Ciekaw jestem jak teraz się Pan ustosunkuje do tego co napiszę.

1. Kalkulacja nie jest prawidłowa, mylone są w niej jednostki, oraz jest nieprzejrzysta. Nie mówiąc już o podstawowym błędzie w którym porównuje Pan zródła światła o zupełnie innej wydajnosci. To tak jakby porównywał Pan Peugeota Boxera do 24tonowej Scanii i próbował wyjaśnić że Peugeot boxcer pali mniej zapominając dodać ze bierz o wiele mniej ładunku.
Oprawa sodowa ma podobną skuteczność lm/watt do Pańskiej lampy ulicznej za 45 dolarów. Być moze Pańska lampa poświeci trochę dłużej od sodówki, ale tego Pan nie gwarantuje, bo gwarancje od Chińczyka ma Pan góra na dwa lata. Obaj wiemy ze te lampy nie poświecą 50 tys godz.
2. Oprawa czy źródło, wiadomo przecież o czym piszemy. Piszemy o Pańskiej lampce dającej góra 2000 lm, którą próbuje Pan porównać do sodówki 75W, która daje ok 6000 lm
3. Proszę Pana Ra to parametr, który powinno się podawać
4. " nie jest podane o lampach LED" znowu problemy z językiem polskim.
Proszę Pana, w tego typu lampach liczy sie głównie sprawność lm/watt, nikt tutaj nie dba o CRI, Ra, które maja głównie znaczenie w pomieszczeniach.
5. Proszę Pana zdanie cyt "wysoka jasność o szerokim kącie świecenia" jest pozbawione sensu. Nie rozumiem jak jasnośc może mieć szeroki kąt swiecenia. To bez sensu. Nawet dla ucznia podstawówki, który w miarę nie opuszcza się na lekcjach języka polskiego. Dając takie zdanie na stronie, która reprezentuje pańską działalnośc gospodarczą, ośmiesza się Pan.

A propos Edison. Po pierwsze nie są to diody Edison, tylko co najwyżej półprzewodnik. Chińczyk tak Panu mówi. Nie ma Pan na to żadnych papierów. Pisze po prostu Pan to co Chińczyk z Alibaby Panu podaje. Takich chińczyków jest miliony szczególnie w Shenzhen. Nie mają pojęcia tak jak Pan o tym co sprzedają. Są zatrudniani po to żeby spamować tysiące maili do firm na całym świecie. Każdy z nich pisze że ma najlepszą jakość i stosuje najlepsze materiały. Tylko że nie ma na to żadnych certyfikatów. Jedyne co Pan ma to CE i ROHS. Dla Pana wiadomości powiem że te CE od chińczyka może pan sobie podarować. To Pan jest odpowiedzialny za parametry, a nie Chińczyk, który napisze w CE to co będzie chciał. Za oznakowanie towaru CE, w momencie wprowadzenia towaru do UE odpowada PAn. Pełnym majątkiem ;-) Bo prowadzi Pan działalność w formie osoby fizycznej.
dodane 3713 dni temu   |   przez: ANDRZEJ1976
 
+ -
1 2
Zaloguj się, by móc głosować na odpowiedzi.
 
Oczywiście , że się opłacają. Nawet lampy led się bardziej opłacają. Przykład dla lampy ulicznej led:

Przykładowe zużycie energii w ciągu 13 lat przez nasz produkt ALU-30W:


- Roczna konsumpcja
0,030W × 10H na dobę= 0,3W
0,3W × 30 dni*= 9W
9W × 12 miesięcy= 108W
108W ×0,45 pln**= 48,6 pln

-Zużycie energii w ciągu 13 lat
48,6 pln × 13lat= 631,8 pln

Analogiczne obliczone zużycie energii lampy sodowej o mocy 75W w tym samym okresie czasu daje:
-roczne zużycie- 270W × 0,45**= 121,5 pln
-zużycie energii w ciągu 13 lat- 121,5 pln× 13 lat= 1579,5 pln


Różnica zużycia energii wynosi 947,7 pln

Założenia:
*30 dni w ciągu miesiąca (założenie)
**0,45 pln średni koszt 1kWh (w zależności od operatora koszt będzie się różnił)

Źródło: http://www.ekolumen.eu/pol/oszczednosc
dodane 3738 dni temu   |   przez: krisxm
 
 
Odpowiedz na pytanie
 
 

Pytania podobne

 
 
 
Szczgóły pytania zadanego przez użytkownika Bartek G w kategorii Pozostałe na serwisie SpytajFachowca.pl. Zobacz treść pytania, odpowiedzi i opinie użytkowników na temat tego Czy żarówki LED się opłacają?, weź udział w dyskusji. Możesz też zadać własne pytanie, zapytać o opinie lub poszukać pozostałych pytań w kategorii Pozostałe lub innej na forum budowlanym SpytajFachowca.pl.
SpytajFachowca.pl to forum budowlane, w którym możesz zadawać pytania dotyczące wszelkich spraw związanych z budową domu lub remontami. System reklamy Test Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleŸć interesujące Cię tematy.
 


 
Polityka prywatnosci   |   Polityka cookies   |   Regulamin   |   Kontakt   |   Partnerzy Kanał RSS dla SpytajFachowca.pl   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Twitterze   Forum budowlane SpytajFachowca.pl na Blip.pl
Copyright 2010-2021 © SpytajFachowca.pl
Zobacz też inne nasze serwisy
 
Internet Age - sieć reklamy w internecie